JANTX1N6108
Manufacturer Part Number:
JANTX1N6108
Manufacturer/Brand:
Semtech Corporation
Part of Description:
T MET BI 500W 12V
Manufacturer :
Semtech Corporation
Product Category :
TVS - Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
1
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
28.2A
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
Package / Case :
Axial
Power - Peak Pulse :
500W
Power Line Protection :
No
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Supplier Device Package :
Axial
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
Voltage - Breakdown (Min) :
10.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
17.7V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
9.1V