SM5S11HE3/2D
Manufacturer Part Number:
SM5S11HE3/2D
Manufacturer/Brand:
Vishay Dale Thin Film
Part of Description:
TVS DIODE 11VWM 20.1VC DO218AB
Manufacturer :
Vishay Dale Thin Film
Product Category :
TVS - Diodes
Applications :
Automotive
Bidirectional Channels :
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
179A
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
DO-218AB
Power - Peak Pulse :
3600W (3.6kW)
Power Line Protection :
No
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
DO-218AB
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
12.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
20.1V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
11V