VS3V3BB1FST40NB
Manufacturer Part Number:
VS3V3BB1FST40NB
Manufacturer/Brand:
Kionix Inc.
Part of Description:
TVS DIODE 3.3VWM 7.6VC DSN0402-2
Manufacturer :
Kionix Inc.
Product Category :
TVS - Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
1
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
5A (8/20µs)
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
SOD-992
Power - Peak Pulse :
38W
Power Line Protection :
No
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
SMD0402
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
Voltage - Breakdown (Min) :
4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
7.6V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
3.3V (Max)