BZG04-24TR
Manufacturer Part Number:
BZG04-24TR
Part of Description:
TVS DIODE 24VWM 42.2VC DO214AC
Product Category :
TVS - Diodes
Applications :
Automotive
Bidirectional Channels :
Capacitance @ Frequency :
505pF @ 1MHz
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
7.1A
DO-214AC, SMA
Power - Peak Pulse :
300W
Power Line Protection :
No
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
DO-214AC (SMA)
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
28V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
42.2V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
24V