BZG04-150TR
Manufacturer Part Number:
BZG04-150TR
Manufacturer/Brand:
Vishay Dale Thin Film
Part of Description:
TVS DIODE 150VWM 249VC DO214AC
Manufacturer :
Vishay Dale Thin Film
Product Category :
TVS - Diodes
Applications :
Automotive
Bidirectional Channels :
Capacitance @ Frequency :
140pF @ 1MHz
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
1.2A
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Power - Peak Pulse :
300W
Power Line Protection :
No
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
DO-214AC (SMA)
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
168V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
249V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
150V