MXPLAD6.5KP54A
Manufacturer Part Number:
MXPLAD6.5KP54A
Manufacturer/Brand:
Microsemi Corporation
Part of Description:
TVS DIODE 54VWM 87.1VC PLAD
Manufacturer :
Microsemi Corporation
Product Category :
TVS - Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
74.8A
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
Nonstandard SMD
Power - Peak Pulse :
6500W (6.5kW)
Power Line Protection :
No
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
PLAD
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
60V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
87.1V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
54V