20KPA160-B
Manufacturer Part Number:
20KPA160-B
Part of Description:
TVS DIODE 160VWM 270.9VC P600
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
78.3A
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Power - Peak Pulse :
20000W (20kW)
Voltage - Breakdown (Min) :
169.87V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
270.9V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
160V