30KPA260-B
Manufacturer Part Number:
30KPA260-B
Part of Description:
TVS DIODE 260VWM 436.8VC P600
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
72.8A
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Power - Peak Pulse :
30000W (30kW)
Product Status :
Obsolete
Voltage - Breakdown (Min) :
274.43V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
436.8V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
260V