20KPA112C-B
Manufacturer Part Number:
20KPA112C-B
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
TVS DIODE 112VWM 191.1VC P600
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
TVS - Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
1
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
111A
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
P600, Axial
Power - Peak Pulse :
20000W (20kW)
Power Line Protection :
No
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
P600
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
Voltage - Breakdown (Min) :
118.22V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
191.1V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
112V