30KPA132-B
Manufacturer Part Number:
30KPA132-B
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
TVS DIODE 132VWM 223.65VC P600
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
TVS - Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
142.3A
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
P600, Axial
Power - Peak Pulse :
30000W (30kW)
Power Line Protection :
No
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
P600
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
139.29V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
223.65V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
132V