SMBJ8.5-E3/5B
Manufacturer Part Number:
SMBJ8.5-E3/5B
Part of Description:
TVS DIODE 8.5VWM 15.9VC DO214AA
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
37.7A
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Power - Peak Pulse :
600W
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
DO-214AA (SMBJ)
Voltage - Breakdown (Min) :
9.44V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
15.9V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
8.5V