1.5KE82C-E3/73
Manufacturer Part Number:
1.5KE82C-E3/73
Part of Description:
TVS DIODE 66.4VWM 118VC 1.5KE
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
12.7A
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Voltage - Breakdown (Min) :
73.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
118V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
66.4V