1.5KE18-E3/73
Manufacturer Part Number:
1.5KE18-E3/73
Manufacturer/Brand:
Vishay Dale Thin Film
Part of Description:
TVS DIODE 14.5VWM 26.5VC 1.5KE
Manufacturer :
Vishay Dale Thin Film
Applications :
General Purpose
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
56.6A
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
1.5KE
Voltage - Breakdown (Min) :
16.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
26.5V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
14.5V