1.5KE11-E3/73
Manufacturer Part Number:
1.5KE11-E3/73
Manufacturer/Brand:
Vishay Dale Thin Film
Part of Description:
TVS DIODE 8.92VWM 16.2VC 1.5KE
Manufacturer :
Vishay Dale Thin Film
Product Category :
TVS - Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
92.6A
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
DO-201AA, DO-27, Axial
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Power Line Protection :
No
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
1.5KE
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
9.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
16.2V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
8.92V