SMA6J100A-TR
Manufacturer Part Number:
SMA6J100A-TR
Manufacturer/Brand:
STMicroelectronics
Part of Description:
TVS DIODE 100VWM 172VC SMA
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
TVS - Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
19A (8/20µs)
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Power - Peak Pulse :
600W
Power Line Protection :
No
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
SMA (DO-214AC)
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
111V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
172V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
100V