15KPA240C
Manufacturer Part Number:
15KPA240C
Part of Description:
TVS DIODE 240VWM 403.83VC P600
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
371A
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Power - Peak Pulse :
15000W (15kW)
Product Status :
Obsolete
Voltage - Breakdown (Min) :
252.72V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
403.83V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
240V