15KPA170C
Manufacturer Part Number:
15KPA170C
Part of Description:
TVS DIODE 170VWM 286.34VC P600
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
55.4A
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Power - Peak Pulse :
15000W (15kW)
Voltage - Breakdown (Min) :
179.01V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
286.34V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
170V