1SMA43CAT3G
Manufacturer Part Number:
1SMA43CAT3G
Manufacturer/Brand:
Fairchild/ON Semiconductor
Part of Description:
TVS DIODE 43VWM 77.4VC SMA
Manufacturer :
Fairchild/ON Semiconductor
Product Category :
TVS - Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
1
Capacitance @ Frequency :
135pF @ 1MHz
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Power - Peak Pulse :
400W
Power Line Protection :
No
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
SMA
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
Voltage - Breakdown (Min) :
47.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
77.4V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
43V