RBO40-40T
Manufacturer Part Number:
RBO40-40T
Manufacturer/Brand:
STMicroelectronics
Part of Description:
TVS DIODE 20VWM 40VC TO220AB
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
TVS - Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
1
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
20A, 37.5A
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
TO-220-3
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Power Line Protection :
No
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
TO-220
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
24V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
40V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
20V