P6KE6.8ARL
Manufacturer Part Number:
P6KE6.8ARL
Manufacturer/Brand:
Fairchild/ON Semiconductor
Part of Description:
TVS ZENER UNIDIR 600W 6.8V AXIAL
Manufacturer :
Fairchild/ON Semiconductor
Product Category :
TVS - Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
57A
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
Axial
Power - Peak Pulse :
600W
Power Line Protection :
No
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
Axial
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
6.45V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
10.5V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
5.8V (Max)