1PMT33AT3G
Manufacturer Part Number:
1PMT33AT3G
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
TVS DIODE 33VWM 53.3VC POWERMITE
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
TVS - Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
DO-216AA
Power - Peak Pulse :
1000W (1kW)
Power Line Protection :
No
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
Powermite
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
53.3V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
33V