1SMB6.5AT3G
Manufacturer Part Number:
1SMB6.5AT3G
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC SMB
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
Capacitance @ Frequency :
2140pF @ 1MHz
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
53.6A
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Power - Peak Pulse :
600W
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
SMB
Voltage - Breakdown (Min) :
7.22V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
11.2V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
6.5V