SPCL6-038C
- Manufacturer Part Number:
- SPCL6-038C
- Manufacturer/Brand:
- SETsafe | SETfuse
- Part of Description:
- TRANSIENT VOLTAGE SUPPRESSION DI
- Manufacturer :
- SETsafe | SETfuse
- Product Category :
- TVS - Diodes
- Applications :
- Automotive, Telecom
- Bidirectional Channels :
- 1
- Capacitance @ Frequency :
- 11000pF @ 10kHz (Max)
- Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
- 6kA
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C (TJ)
- Package / Case :
- Axial, Right Angle Bend (24.15mm Center)
- Power - Peak Pulse :
- Power Line Protection :
- No
- Product Status :
- Active
- Supplier Device Package :
- Axial
- Type :
- Zener
- Unidirectional Channels :
- Voltage - Breakdown (Min) :
- 42.6V
- Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
- 73.4V
- Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
- 38V