5.0SMLJ6.5A
Manufacturer Part Number:
5.0SMLJ6.5A
Manufacturer/Brand:
MDE Semiconductor Inc
Part of Description:
TVS DIODE UP 6.5VRWM 11.2VC
Manufacturer :
MDE Semiconductor Inc
Applications :
General Purpose
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
446.5A
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Power - Peak Pulse :
5000W (5kW)
Supplier Device Package :
DO-214AB (SMCJ)
Voltage - Breakdown (Min) :
7.22V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
11.2V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
6.5V