5.0SMLJ8.5A
Manufacturer Part Number:
5.0SMLJ8.5A
Manufacturer/Brand:
MDE Semiconductor Inc
Part of Description:
TVS DIODE UP 8.5VRWM 14.4VC
Manufacturer :
MDE Semiconductor Inc
Applications :
General Purpose
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
347.3A
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Power - Peak Pulse :
5000W (5kW)
Supplier Device Package :
DO-214AB (SMCJ)
Voltage - Breakdown (Min) :
9.44V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
14.4V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
8.5V