5.0SMCJ15A
Manufacturer Part Number:
5.0SMCJ15A
Manufacturer/Brand:
Diotec Semiconductor
Part of Description:
TVS, SMC, 15V, 5000W, UNI
Manufacturer :
Diotec Semiconductor
Product Category :
TVS - Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
204.9A
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Power - Peak Pulse :
5000W (5kW)
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
SMC/DO-214AB
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
24.4V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
15V