1.5SMCJ11C
Manufacturer Part Number:
1.5SMCJ11C
Manufacturer/Brand:
Diotec Semiconductor
Part of Description:
TVSDIODE,SMC,11V,1500W,BI
Manufacturer :
Diotec Semiconductor
Applications :
General Purpose
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
74.6A
Operating Temperature :
-50°C ~ 150°C (TJ)
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Supplier Device Package :
SMC/DO-214AB
Voltage - Breakdown (Min) :
12.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
20.1V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
11V