AK6E-275C
Manufacturer Part Number:
AK6E-275C
Manufacturer/Brand:
Eaton - Electronics Division
Part of Description:
TVS DIODE 275VWM 435VC AXIAL
Manufacturer :
Eaton - Electronics Division
Applications :
Telecom
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
6kA (8/20µs)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case :
Axial, Right Angle Bend (24.15mm Center)
Voltage - Breakdown (Min) :
300V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
435V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
275V