MRT130KP275CAE3
Manufacturer Part Number:
MRT130KP275CAE3
Manufacturer/Brand:
Microchip Technology
Part of Description:
TVS DIODE 275VWM 445VC CASE 5A
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
TVS - Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
1
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
292A
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
DO-204AR, Axial
Power - Peak Pulse :
130000W (130kW)
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
Case 5A (DO-204AR)
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
Voltage - Breakdown (Min) :
300V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
445V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
275V