MART65KP48A
- Manufacturer Part Number:
- MART65KP48A
- Manufacturer/Brand:
- Microchip Technology
- Part of Description:
- UNI-DIRECTIONAL TVS
- Manufacturer :
- Microchip Technology
- Product Category :
- TVS - Diodes
- Applications :
- General Purpose
- Bidirectional Channels :
- Capacitance @ Frequency :
- Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
- 836A
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 150°C
- Package / Case :
- DO-204AR, Axial
- Power - Peak Pulse :
- 65000W (65kW)
- Power Line Protection :
- No
- Product Status :
- Active
- Supplier Device Package :
- Case 5A (DO-204AR)
- Type :
- Zener
- Unidirectional Channels :
- 1
- Voltage - Breakdown (Min) :
- 53.3V
- Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
- 77.7V
- Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
- 48V (Max)