JAN1N5557/TR
Manufacturer Part Number:
JAN1N5557/TR
Manufacturer/Brand:
Microchip Technology
Part of Description:
TVS DIODE 49VWM 78.5VC DO13
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
TVS - Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
19A
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Package / Case :
DO-13
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
DO-13 (DO-202AA)
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
54V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
78.5V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
49V