MRT65KP75AE3/TR
Manufacturer Part Number:
MRT65KP75AE3/TR
Manufacturer/Brand:
Microchip Technology
Part of Description:
UNI-DIRECTIONAL TVS
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
TVS - Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
533A
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
DO-204AR, Axial
Power - Peak Pulse :
65000W (65kW)
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
Case 5A (DO-204AR)
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
83.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
122V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
75V (Max)