PTVS10-076C-SH
Manufacturer Part Number:
PTVS10-076C-SH
Manufacturer/Brand:
Bourns Inc.
Part of Description:
TVS DIODE 76VWM 140VC AXIAL
Manufacturer :
Bourns Inc.
Product Category :
TVS - Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
1
Capacitance @ Frequency :
6000pF @ 10kHz
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
10000A (10kA) (8/20µs)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case :
2-SMD
Power - Peak Pulse :
Power Line Protection :
No
Supplier Device Package :
SMD
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
Voltage - Breakdown (Min) :
85V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
140V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
76V (Max)