MRT100KP100AE3
Manufacturer Part Number:
MRT100KP100AE3
Manufacturer/Brand:
Microchip Technology
Part of Description:
TVS DIODE 100VWM 197VC CASE 5A
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
TVS - Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
DO-204AR, Axial
Power - Peak Pulse :
100000W (100kW)
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
Case 5A (DO-204AR)
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
111V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
197V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
100V