LTKAK6-058C
Manufacturer Part Number:
LTKAK6-058C
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
TVS DIODE 58VWM 110VC SMTO-218
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
TVS - Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
1
Capacitance @ Frequency :
6500pF @ 10kHz
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
6000A (6kA) (8/20µs)
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case :
Nonstandard SMD
Power - Peak Pulse :
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
SMTO-218 Tab
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
Voltage - Breakdown (Min) :
64V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
110V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
58V