AK3-066C-12
Manufacturer Part Number:
AK3-066C-12
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
TVS DIODE 66VWM 120VC AXIAL
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
TVS - Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
1
Capacitance @ Frequency :
6000pF @ 10kHz
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
3000A (3kA) (8/20µs)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case :
Axial, Right Angle Bend (24.15mm Center)
Power - Peak Pulse :
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
Axial
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
Voltage - Breakdown (Min) :
72V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
120V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
66V