MXPLAD7.5KP10AE3
Manufacturer Part Number:
MXPLAD7.5KP10AE3
Manufacturer/Brand:
Microchip Technology
Part of Description:
TVS DIODE
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
TVS - Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
441A
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
Nonstandard SMD
Power - Peak Pulse :
7500W (7.5kW)
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
Mini-PLAD
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
11.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
17V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
10V