LTKAK3-066C
Manufacturer Part Number:
LTKAK3-066C
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
TVS DIODE 66VWM 120VC SMTO-218
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
TVS - Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
Capacitance @ Frequency :
6000pF @ 10kHz
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
500A
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case :
Nonstandard SMD
Power - Peak Pulse :
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
SMTO-218 Tab
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
72V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
120V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
66V