30KPA42A-B
Manufacturer Part Number:
30KPA42A-B
Part of Description:
TVS DIODE 42VWM 72VC P600
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
420.8A
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Power - Peak Pulse :
30000W (30kW)
Voltage - Breakdown (Min) :
46.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
72V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
42V