PTVS1-066C-THL
Manufacturer Part Number:
PTVS1-066C-THL
Manufacturer/Brand:
Bourns Inc.
Part of Description:
TVS DIODE 66VWM 86VC AXIAL
Manufacturer :
Bourns Inc.
Applications :
General Purpose
Capacitance @ Frequency :
744pF @ 10kHz
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
1000A (1kA) (8/20µs)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case :
Axial, Right Angle Bend (24.15mm Center)
Supplier Device Package :
Axial
Voltage - Breakdown (Min) :
71V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
86V (Typ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
66V (Max)