20KPA44A-B
Manufacturer Part Number:
20KPA44A-B
Part of Description:
TVS DIODE 44VWM 72.7VC P600
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
277.9A
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Power - Peak Pulse :
20000W (20kW)
Voltage - Breakdown (Min) :
49.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
72.7V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
44V