TLD8S11AH
Manufacturer Part Number:
TLD8S11AH
Manufacturer/Brand:
Taiwan Semiconductor Corporation
Part of Description:
TVS DIODE 11VWM 18.2VC DO218AB
Manufacturer :
Product Category :
TVS - Diodes
Applications :
Automotive
Bidirectional Channels :
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
363A
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
DO-218AB
Power - Peak Pulse :
6600W (6.6kW)
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
DO-218AB
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
12.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
18.2V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
11V