SLVDA2.8.TBT
Manufacturer Part Number:
SLVDA2.8.TBT
Manufacturer/Brand:
Semtech Corporation
Part of Description:
TVS DIODE 2.8VWM 5.3VC 8-SO
Manufacturer :
Semtech Corporation
Product Category :
TVS - Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
4
Capacitance @ Frequency :
100pF @ 1MHz
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
5A (8/20µs)
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case :
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Power - Peak Pulse :
300W
Power Line Protection :
No
Product Status :
Not For New Designs
Supplier Device Package :
8-SO
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
Voltage - Breakdown (Min) :
3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
5.3V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
2.8V (Max)