MLL1.4KESD15CE3
Manufacturer Part Number:
MLL1.4KESD15CE3
Manufacturer/Brand:
Microchip Technology
Part of Description:
UNI-DIRECTIONAL TVS
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
TVS - Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
1
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
11.98A
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Package / Case :
DO-213AA
Power - Peak Pulse :
1400W (1.4kW)
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
DO-213AA
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
Voltage - Breakdown (Min) :
16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
100V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
15V