5KP17CE3/TR13
Manufacturer Part Number:
5KP17CE3/TR13
Manufacturer/Brand:
Microchip Technology
Part of Description:
TVS DIODE 17VWM 30.5VC P600
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
TVS - Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
1
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
164A
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
P600, Axial
Power - Peak Pulse :
5000W (5kW)
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
P600
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
Voltage - Breakdown (Min) :
18.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
30.5V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
17V