A5KP180A-G
Manufacturer Part Number:
A5KP180A-G
Manufacturer/Brand:
Comchip Technology
Part of Description:
TVS DIODE 180VWM 291.6VC R6
Manufacturer :
Comchip Technology
Product Category :
TVS - Diodes
Applications :
Automotive
Bidirectional Channels :
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
17.15A
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
R-6, Axial
Power - Peak Pulse :
5000W (5kW)
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
R-6
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
200V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
291.6V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
180V