SMLJ85CE3/TR13
Manufacturer Part Number:
SMLJ85CE3/TR13
Manufacturer/Brand:
Microchip Technology
Part of Description:
TVS DIODE 85VWM 151VC DO214AB
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
TVS - Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
1
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
19.8A
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Power - Peak Pulse :
300W
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
DO-214AB
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
Voltage - Breakdown (Min) :
94.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
151V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
85V