SM8SF28A-Q
Manufacturer Part Number:
SM8SF28A-Q
Manufacturer/Brand:
Bourns Inc.
Part of Description:
TVS DIODE 28VWM 45.4VC 2DFN
Manufacturer :
Bourns Inc.
Product Category :
TVS - Diodes
Applications :
Automotive
Bidirectional Channels :
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
154A
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
2-LDFN
Power - Peak Pulse :
7000W (7kW)
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
2-DFN (8.1x10.5)
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
31.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
45.4V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
28V