STIEC45-24ACS
Manufacturer Part Number:
STIEC45-24ACS
Manufacturer/Brand:
STMicroelectronics
Part of Description:
TVS DIODE 24VWM 42VC SMC
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
TVS - Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
1
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
500A (8/20µs)
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Power - Peak Pulse :
Power Line Protection :
No
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
SMC
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
Voltage - Breakdown (Min) :
26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
42V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
24V