UPTB10E3/TR13
Manufacturer Part Number:
UPTB10E3/TR13
Manufacturer/Brand:
Microchip Technology
Part of Description:
TVS DIODE 10VWM 18VC POWERMITE 1
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
TVS - Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
1
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
8.33A
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
DO-216AA
Power - Peak Pulse :
1000W (1kW)
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
Powermite 1 (DO216-AA)
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
Voltage - Breakdown (Min) :
11V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
18V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
10V